CoDe 09

Türkçe rapin en güzel yeri

!!!!!.....2 New Track Online.....!!!!!!

Ramiz Röpörtajı

Paylaş
    NaSH

Ramiz Röpörtajı

Mesaj  NaSH Bir Cuma Nis. 17, 2009 1:13 pm

hiphoplife.net ten aLınmıştır.

En son İstanbul Attack grubundan ve Gece Yolcuları ile yaptığı "Değer mi?" düeti ile tanıdığımız Ramiz Bayraktar, yaz sonu çıkarmayı düşündüğü solo albümü için start verdi. Piyasayı sarsacağını söylediği albüm için Cem Özkan'ın stüdyosu Soundcheck'te harıl harıl çalışıyor. Ramiz Bayraktar cephesinde fırtına öncesi sessizlik hakim yani. Biz de onu bulduk, konuşturduk.

Rap müzikle ilgilenmeye ne zaman başladın?

Kendimi bildim bileli rap dinliyorum. Altı yaşıma kadar Bulgaristan'da yaşadığım için oradan bir kulak aşinalığım vardı ama Türkiye'ye gelince zorlandım. Rahat ulaşamadım albümlere. O günlerde, 1995'te, Cartel patladı. Bizim önümüz açıldı böylece. 1996'da ilk bilgisayarımı almıştım ve yavaş yavaş kayıt yapmaya başladım. 1997'de de arkadaşlarla Taksim'deki stüdyolara gitmeye başladım. 2000 yılındaki ilk albüm projeme kadar irili ufaklı birçok grubum oldu.

Yeterince tanıtımı yapılabildi mi o albümün?

Hayır yapamadım. Zihni Müzik'ten çıkarmıştım. Adı Onda On'du. 15 şarkı vardı. Ama üniversite okumak için Ankara'da Hacettepe Üniversitesi'ne gitmek zorunda kaldığım için yeterince ilgilenemedim. Rap'in fazla tanınmaması nedeniyle tanıtımı da pek olmadı. Akabinde, 2003 yılında Onda Onu Anlamak adında bir albüm daha yaptım. Şarkılarda mesaj kaygısı taşıyordum.

İlk konserini hatırlıyor musun?

Yıl 2000... Yer, Kemancı. 19 Mart doğum günüm. Ben de 18 Mart'ta sahne alacağım. İlk konserimi vereceğim gece reşit olacağım yani. Türkiye'nin pek çok rapçisi o organizasyonda sahne almaya başladı. Gece 12 00'de sıra bana geldi. Sahneye çıktım, şarkılarımı söyledim. Pasta geldi ve dinleyicilerle kutladım doğum günümü.

Seni daha çok İstanbul Attack grubundan tanıyoruz. 2005'te İstanbul Geceleri adında bir albüm yapmıştınız. Ancak bu sene, bir solo albüm yapmak için gruptan ayrıldın. Ne oldu? Anlaşamadınız mı?

Timur, Kasırga, Dr. Fuchs ve benden oluşuyordu İstanbul Attack. Şarkıların çoğunda benim imzam vardır. Bir süre sonra ikinci albüme başlayalım istedim ama benim kadar gayret etmediklerini gördüm. İşi ağırdan alıyorlardı. Kafaca uyuşamayınca ayrılmaya karar verdim. İyi ayrılmadık açıkçası. Kendi yaptığım kayıtları da sildim. Şimdi konserlerde söylediklerini duydum. İstesem dava açarım ama gerek yok. Bu albümden tek kazancım Cem Özkan oldu. İstanbul Geceleri'nin prodüktörlüğünü Cem Özkan yapmıştı. Şu an benim hayatımda çok önemli bir yere sahip. Yaz sonu çıkarmak istediğim solo albümümü onun Taksim'deki stüdyosu Soundcheck'te kaydediyorum.

Seni heyecanlandıran solo albümüne gelelim. Şu ana kadar nasıl bir şey çıktı ortaya?

Cem Özkan'la şuna karar verdik: Klişe bir rap albümü mü yapacağız yoksa hiç duyulmayanı mı? "Kesin duyulmayanı yapacağız," diyemeyiz; hiçbir şeyin garantisi yok tabii ama şu ana kadar gerçekten ilginç noktalara vardık. 50 şarkı götürdüm Cem Özkan'a ve içinden bir şeyler seçiyoruz. Kesinlikle alışılmış bir rap albümü olmayacak. Çok melodik ve farklı enstrümanların olduğu bir albüm hazırlıyoruz. Kangroove grubundan tanıdığımız Bora Uzer ve basçı Murat Tükenmez de bana yardımcı oluyor. Felsefi olarak ne yapmam gerektiğini çok düşündüm. Yaz sonu piyasayı sarsacak bir albümle gelmeyi düşünüyorum.

Şarkı sözleri için neler düşünüyorsun?

Şarkı yazmak için sokağa çıkmam yeterli. Otobüse binmeyi severim mesela. Bu yüzden zor değil. Geçmişte yapılan işlere baktığımda da şunu görüyorum: Pek çok güzel sözcüğün bir araya gelmesinden oluşuyor rap albümleri. Betimlemeler, tasvirler yapmak güzel ama ortada bir tema olmuyor. Ben bunu kendi adıma da özeleştiri olarak kabul ettim. Şimdilik, şarkıların konularına sadık kaldığımı görüyorum. Bir konu belirleyip onun etrafında gidiyorum. Bir de, her zaman mesaj taşımama kararı aldım. Çünkü sanat bir bütündür. Laf atmaktan, sertlikten değil de, kimi zaman eğlenmekten, kimi zaman duygusallıktan hatta saçmalamaktan bahsediyorum. Kabuğumu kırmaya çalışıyorum. Geçmişime sünger çektim. İlk defa hayallerime bu kadar yakın, yaptıklarıma uzağım.

En son Gece Yolcuları'nın albümünde çıktın karşımıza. Aysel Gürel'in "Değer mi?" şarkısına sıfır Türkçe sözler yazdın. Daha önce de yine Gece Yolcuları'yla Sınav filmi için "Babeyli" şarkısını yazmıştın. Gece Yolcuları'yla iyi bir ikili oldunuz sanırım...

Gece Yolcuları'yla güzel bir oluşum içindeyiz. Kalbin Kadar Yakın adını verdikleri son albümlerinde iki şarkıda düet yapmıştık. Konserlerinde de onlara eşlik ediyorum. Onlar da benim albümümde düet yapacak. "Değer mi?" şarkısı da çok güzel oldu gerçekten. Aysel Gürel ölmeden önce dinlemiş ve çok beğenmişti. Sınav filmi için yaptığımız "Babeyli" şarkısı da Türkiye'nin ilk dokuz sekizlik rap'idir. Ufkumu inanılmaz açtı. Canlı enstrümanların üstüne rap okudum. Filmin yönetmeni Ömer Faruk Sorak da bize güzel bir klip hediye etti.

Alıntı : RollingStone - Edip Ozan Üçok

Similar topics

-

Forum Saati Ptsi Ara. 11, 2017 8:56 pm